Stručni izlet u Istru – pozitivni dojmovi
20 . Studeni . 2024U subotu i nedjelju 16. i 17. studenog realizirali smo tradicionalni jesenski izlet u Istru, koji će sudionicima ostati u sjećanju kao jedan od najuspješnijih. Po vodstvom Boške Kliman i Srećka Grossa, tridesetak maslinara uputilo se busom prema Istri, uz zaustavljanje na odmorištima Kupjak i Vrata Jadrana, te prolaskom kroz novu tunelsku cijev kroz Učku. Ugodna vožnja, uz obilato degustiranje delicija „iz ruksaka“, dovela nas je do prvog odredišta, Mljekare Majcani pokraj Buzeta. Domaćini su nam priredili prezentaciju i kušanje više vrsta sira, jogurta i drugih mliječnih proizvoda. Obišli smo i lijepo uređenu štalu s muznim kravama. Iznenađujuće moderno muzilište, gdje krave jedna po jedna ulaze i automatski ih se izmuze, a one krenu dalje prema novoj hrani. Sve informacije o količini mlijeka bilježe se u računalu za svaku se kravu, a znaju se i drugi relevantni podatcia. Vrijedna obitelj Majcani marljivo radi i u štali i u sirani, a ohrabrujuće je što uz roditelje svoje zadatke uspješno obavljaju njihova kćerka i sin.
Opskrbljeni sirevima raznih vrsta, krenuli smo prema narednoj postaji, prošli pokraj Motovuna i Grožnjana i došli do OPG Goran Gardoš, Kostelac, blizu Buja. Ljubazni domaćin g. Roberto Gardoš najprije nas je odveo do obiteljskog maslinika na visoravni iznad sela. Maslinik je uzorno obrađen, a formiran je u nekoliko faza - od obnovljenog starog maslinika, preko kasnije posađenog dijela (pred 30-ak godina), do najnovijeg, starog tek 15-ak godina. Od ovog vrijednog i iskusnog maslinara čuli smo iskustva u rezidbi, zaštiti, gnojenju, malčiranju, berbi i preradi.
Spustili smo se u selo u njihovu bazu, kušaonu ulja, gdje smo imali organizirani ručak. Posluženi smo s domaćom istarskom hranom, juhom, te ukusnom junetinom i domaćom tjesteninom. Kušali smo i specijalitet, kolač bucolaj, koji pripremila gđa Nevia Gardoš, nagrađena kao najbolja slastičarka Istre. Bilo je tu i fritula i kroštula, sve u svemu, vrhunska hrana.
Bili smo i u njihovom podrumu koji vodi sin Goran, zadužen za kvalitetu maslinovog ulja. Bili smo impresionirani nizom inox bačvi koje su spojene na sustav inertnog plina argona. Također u istoj su prostoriji i punilice ulja u boce i etiketirke, pravi mali proizvodni pogon.
Pred večer smo se uputili u Pazin i smjestili se u hotelu „Lovac“. U nedjelju je osvanulo maglovito jutro. Nakon doručka skupili smo hrabrosti i uputili se nizbrdo poučnom vijugavom stazom, sve do Pazinske jame. Već se na stotinjak metara od jame čuo šum rijeke Pazinčice koja ulazi u ponor, iznad kojega se uzdižu impozantne stijene. Ove su stijene i duboki riječni ponor bili inspiracija talijanskom pjesniku Danteu Alighieriju - kao ulaz u pakao „gdje svi koji ulaze moraju ostaviti svaku nadu”. Ta je jama bila predložak i Julesu Verneu kod pisanja romana “Mathias Sandorf”, čija je radnja bila smještena u Pazin, njegov Kaštel i jamu.
Za vrijeme povratka iz jame na visoravan, magla se počela razbijati pod utjecajem sve jačeg sunca. Tada nam se pružio predivan pogled na Pazin, njegov Kaštel i zvonik, koji su izranjali iz maglovitih dubina.
Nastavili smo put do Vodnjana i razgledali 18. izložbu ISTRAVIRGIN. Nešto skromnija nego ranijih godina, izložba nam je pružila uvid u istarske proizvode: maslinovo ulje, sireve, vina, med, ljekovito bilje, proizvode iz mora - ribe, spužve itd. Nakon kraće okrjepe u priručnom restoranu krenuli smo dalje, u obližnji maslinik poznate maslinarske obitelji Belci. Dok je sin Matteo ostao na izložbi u Vodnjanu, domaćin nam je bio g. Livio Belci, jedan od pionira vodnjanskog maslinarstva i dobitnik brojnih svjetskih nagrada i priznanja.
Nesebično nam je ispričao priču o svojem pristupu maslinarstvu, sadnji, odabiru sortimenta, načinima zaštite, vrstama rezidbe i drugim mjerama koje su zaslužne za njihove uspjehe. Posebno je bilo vidljivo da su masline orezane u obliku polikonične vaze. Saznali smo i o njihovom iskustvu s korištenjem novog tresača koji ima i sustav prostirki za skupljanje plodova. Mikrovibracije cijelog stabla dovode do otpadanja plodova u posebnu prostirku. L. Belci nas uvjerava da te vibracije ne štete maslini, što će, vjerujemo, biti potvrđeno višegodišnjom primjenom. U svakom slučaju, stroj je u mogućnosti u jednom radnom danu obrati oko 200 stabala, uz pomoć svega 3 radnika. Domaćin je detaljnije govorio i o sorti Leccio del Corno, koja je zastupljena u njihovom masliniku i pokazala se kao rodna i vrlo kvalitetna sorta. Gospodin Livio je odgovorio i na brojna pitanja koje su mu postavljali znatiželjni maslinari.
Približavala se večer i puni dojmova uputili smo se Istarskim ipsilonom natrag u Zagreb. Razgovor o maslinama i svim fazama u njihovom razvoju i preradi nije prestajao cijelim putem. Prvi je zadatak sada poslati uzorke ulja na ocjenjivanje i analizu u sklopu 10. Festivala maslina u Zagrebu. O narednim akcijama dobit ćemo obavijesti na vrijeme.